Pr.Păduraru Bobric Mircea

Preoți slujitori Decembrie 14, 2011

Sunt născut la data de 22 august 1959 şi sunt primul fiu al părinţilor mei Vasile şi Maria Paduraru din municipiul Roman Judeţul Neamţ. Am absolvit  Şcoala Generală nr.1 din Roman, apoi prima treaptă a învăţământului liceal, la Liceul nr.1 „Roman Vodă” din aceeaşi localitate.

Între anii 1977-1982 am urmat cursurile Seminarului Teologic Mănăstirea Neamţ şi, după efectuarea stagiului militar, Facultatea de Teologie din Bucureşti, între anii 1983-1987.

Sunt căsătorit din anul 1983 cu Carmen, fiica preotului Constantin Bobric şi avem împreuna două fiice: Andreea, actualmente angajată la ANAF, Sector V Bucureşti şi Sabina, studentă la Facultatea de Medicină Bucureşti. Soţia mea este profesor la Şcoala „Iulia Hălăucescu” din Tarcău.

După absolvirea facultăţii, am fost hirotonit diacon şi numit arhidiacon  la Catedrala Episcopală din Roman, unde am slujit până în anul 1991,  când la data de 1 mai am fost hirotonit preot pe seama parohiei Ruginoasa, Protopopiatul Roman.

În anul 2004 mi s-a aprobat transferul la Parohia Vaduri I, Protopopiatul Piatra Neamţ, unde funcţionez actualmente.